Dostawa: aktualnie ok. 5-7 dni roboczych | Przedłużone prawo zwrotu: 60 dni | Pomoc i kontakt
CHRISTMAS SPECIAL | 20% EKSTRA*
ZAPEWNIJ SOBIE KOD RABATOWY

Krótki poradnik


Obniżanie kosztów energii za pomocą dywanów

Koszty ogrzewania rosną, ale jak można na tym zaoszczędzić we własnym gospodarstwie domowym? Szczególnie w słabo ocieplonych mieszkaniach i domach proste i niedrogie środki oszczędnościowe są niezbędne tej zimy. Pokazujemy jak za pomocą dywanów można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Obniżenie kosztów ogrzewania: na czym to polega?

Aby koszty ogrzewania były jak najniższe, ważne jest efektywne ogrzewanie. Ale co to właściwie znaczy? Ogrzewanie to przede wszystkim utrzymywanie zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego w środku. Jednak wiele ciepła wytwarzanego przez system grzewczy jest tracone, zwłaszcza przez okna, ściany zewnętrzne lub drzwi. Trzeba jednak zauważyć, że ciepło jest tracone również przez podłogę - to aż 10% straty!

 Jak dywany pomagają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?

Duża część energii zużywanej na ogrzewanie jest tracona przez źle izolowane podłogi. Szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych na parterze lub nad pomieszczeniami, które są mało ogrzewane, trzeba grzać więcej i dłużej, aby utrzymać stale ciepłą temperaturę w pomieszczeniu. W rezultacie koszty ogrzewania wzrastają! Stosunkowo niedrogą i mniej kosztowną alternatywą dla zmniejszenia strat ciepła i energii przez podłogę są dywany. Nic dziwnego, że mieszkańcy krajów o szczególnie długich, ciężkich i mroźnych zimach od tysięcy lat stosują dywany jako izolację przed utratą ciepła - czy to na podłodze, czy na ścianie!

1) Efekt psychologiczny

Pomieszczenia z dywanami są generalnie postrzegane jako przytulniejsze, a według Europejskiego Stowarzyszenia Dywanów (ETG) nawet o dwa stopnie cieplejsze. Dzięki dywanom możesz zmniejszyć ogrzewanie nie marznąc, ponieważ czujesz, że w pomieszczeniu jest cieplej niż w rzeczywistości. A ponieważ już obniżenie temperatury o zaledwie dwa stopnie obniża koszty ogrzewania o ok. 12% to również możesz sporo zaoszczędzić.

2) Ciepłe stopy, uczucie ciepła

Najwięcej ciepła własnego ciała tracimy przez stopy. Jeśli więc masz zimne stopy, szybciej się przeziębiasz. W efekcie trzeba włączać ogrzewanie dużo wcześniej niż to konieczne. Oprócz kapci, pomocny może okazać się dywan. Chroni stopy przed zimną podłogą i pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała.

3) Efekt termoizolacyjny dywanów

Dywany magazynują ciepło o około 10-12 % lepiej niż twarde podłogi. Są więc opłacalnym sposobem na ograniczenie strat ciepła spowodowanych przedostawaniem się zimnego powietrza przez podłogę. W efekcie dłużej i lepiej utrzymują ciepłą temperaturę w pomieszczeniu.

Izolacja cieplna dzięki dywanom

1) Materiał, z którego wykonany jest dywan

Szczególnie wełna charakteryzuje się właściwościami termoizolacyjnymi i izolacyjnymi. Dywany wełniane są więc najlepszą opcją na izolację ciepła w domu, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Czy to w przypadku odzieży, dywanów, koców, czy też jako materiał izolacyjny: ten naturalny produkt od tysięcy lat jest wykorzystywany do izolacji cieplnej. I nie bez powodu, oczywiście. 

Włókna wełny posiadają liczne zagłębienia, przez które pochłaniają, szczelnie zamykają i magazynują otaczające je ciepło. Dzięki swojej specjalnej strukturze włókna tworzą kieszenie powietrzne, które tworzą barierę termiczną. Włókno wełny stopniowo uwalnia zmagazynowane ciepło z powrotem do pomieszczenia, utrzymując je w cieple. Ale wełna może nie tylko magazynować ciepło z powietrza w pomieszczeniu. Dzięki właściwościom regulującym temperaturę, działa chłodząco w upalne dni, a tym samym zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się Twoich pomieszczeń. Dzięki temu jest to uniwersalne rozwiązanie dla Twojego domu, które może być używane przez cały rok.

Jednocześnie produkt naturalny jest szczególnie oddychający. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze, włókno wełny może wchłonąć około jednej trzeciej swojej wagi w wilgoci i uwolnić ją z powrotem do środowiska w sposób kontrolowany, bez utraty zdolności do regulacji ciepła. Dzięki temu, że włókno wełny nie tylko magazynuje wilgoć, ale również ją oddaje, jest odporne na pleśń. W połączeniu z wysoką, naturalną zawartością tłuszczu w błonniku i jego łuszczącą się, wodoodporną strukturą, nie trzeba się więc absolutnie martwić o wilgoć i rozwój pleśni.

 Dywany wełniane

Alternatywa: dywany z włókien syntetycznych

Warto zainwestować w dywany wełniane i to nie tylko ze względu na ich wyjątkową zdolność do izolacji i ocieplania. Więcej o wielu pozytywnych właściwościach włókien naturalnych możesz przeczytać tutaj. Oczywiście można też zdecydować się na dywan z włókien syntetycznych. Pamiętaj jednak, aby wybrać model o szczególnie wysokim i gęstym runie, aby uzyskać jak najlepszą izolację termiczną.

2) Rozmiar dywanu

Wybierz duże dywany, które pokryją całą podłogę, aby zmaksymalizować efekt izolacji termicznej. Alternatywnie można użyć wielu mniejszych dywaników umieszczonych blisko siebie.

3) Ciężkość i gęstość wykładziny

Polecamy również grubszy dywan o szczególnie wysokim i gęstym runie dla jak najlepszej izolacji. Jeśli masz już w domu cieńszy, płasko tkany wzór zalecamy umieszczenie pod dywanem podkładki izolującej lub podgrzewanej. Stylową alternatywą jest stylizacja warstwowa.

 

Ogrzej się dzięki dywanom

Odpowiednie dywany mogą pomóc w efektywnym ogrzewaniu domu w zimnych porach roku, pomagając nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i chronić środowisko. Nawet jeśli masz ogrzewanie podłogowe warto zainwestować w przytulny wystrój w miesiącach zimowych, ponieważ dywany mają pozytywny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Czy jednak dywany i ogrzewanie podłogowe mogą iść w parze? Powiemy ci tutaj. Po więcej inspiracji, wskazówek i trików zajrzyj na naszego bloga.

Twoja benuta Style Team

* Ważne dla wszystkich nowych subskrybentów newslettera. Voucher jest ważny przez cztery tygodnie. Brak minimalnej wartości zamówienia. Nie można łączyć z innymi promocjami. Brak możliwości skorzystania z cashback.