Pomiń
Darmowa dostawa do Polski od 500 pln: obecnie ok.

Łatwe czyszczenie dywanów

Przewodnik

Zanieczyszczenia zdarzają się szybko - tym bardziej ważne jest wiedzieć jak czyścić dywan. Oprócz podstaw czyszczenia dywanów należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane - jeśli chcesz wyczyścić dywan wełniany, musisz postępować inaczej niż w przypadku produktu z włókien syntetycznych. Pokazujemy, jak czyścić i pielęgnować dywan oraz jak usuwać plamy.

Spis treści

» Jak dbać o dywan: podstawy

» Jak usuwać plamy: środki do czyszczenia dywanów i domowe sposoby

» Materiały, z których zrobione są dywany i jak je czyścić


Jak dbać o dywan: podstawy

Zacznijmy od podstawowej pielęgnacji dywanu, którą można podzielić na dwie kategorie: Podstawowe i głębokie czyszczenie Twojego dywanu.

1) Czyszczenie podstawowe

 • Regularne odkurzanie

To, jak często odkurzać dywan zależy od jego stanu i sposobu użytkowania. Jeśli znajduje się w mocno eksploatowanym pomieszczeniu, takim jak przedpokój, jadalnia lub salon, zalecamy codzienne odkurzanie. W sypialni wystarczy raz w tygodniu. Pamiętaj, aby wyczyścić również tylną część dywanu. W przypadku nagłych zabrudzeń można oczywiście odkurzać częściej. Jeśli cierpisz na alergię, jest kilka cech szczególnych, które powinno się wziąć pod uwagę podczas odkurzania. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule na blogu Dywany dla alergików. Więcej informacji na temat różnych materiałów, z których wykonane są dywany, znajdziesz poniżej.

 • Ubijanie, wytrząsanie i wietrzenie

Najlepiej byłoby wytrzepać dywan raz do roku. Pozwoli to usunąć głębsze zabrudzenia. Najlepiej użyć do tego ubijaczki do dywanów. Następnie należy pozostawić dywan do wywietrzenia na świeżym powietrzu, aby usunąć nieprzyjemne zapachy. Uwaga: Odradzamy trzepanie dywanów z wiskozy, ponieważ te produkty są szczególnie wrażliwe. Ubijanie i trzepanie ich może uszkodzić strukturę włókien.


2) Czyszczenie głębokie

Zalecamy, aby co trzy do pięciu lat zlecać czyszczenie dywanu profesjonaliście. Jeśli dywan nadaje się do prania zgodnie z zaleceniami producenta, można go również czyścić samodzielnie. Niezależnie od tego, czy pierzesz go w pralce czy ręcznie, podsumowaliśmy najlepszy dla Ciebie sposób w naszym artykule na blogu Pranie dywanów.

Wskazówka: Jeśli nie możesz wyprać swojego dywanu, możesz go również wyczyścić za pomocą środka czyszczącego.


Czyszczenie dywanów o wysokim runie

Ze względu na długie włókna i przewiewną strukturę, brud i kurz szybciej osadza się w dywanach o wysokim runie niż we wzorach o płaskim splocie. Dlatego regularne czyszczenie i pielęgnacja są tu szczególnie ważne. Oto instrukcje:

 • Lepiej dmuchać na zimne: Nie umieszczaj swojego dywanu shaggy w mocno uczęszczanych pomieszczeniach, takich jak jadalnia czy kuchnia.

 • Przynajmniej raz w tygodniu dokładnie odkurzaj swój dywan shaggy, aby zachować jego puszystość. Rób to delikatnie i nie używaj odkurzacza z obrotową szczotką.

 • Jeśli na Twoim dywanie ustawione są ciężkie meble, jego runo może się po pewnym czasie spłaszczyć. Aby temu zapobiec, zalecamy regularne obracanie dywanu. Jeśli runo Twojego shaggy nie jest już puszyste, możesz je ponownie wyprostować za pomocą naturalnej szczotki. Należy szczotkować pod włos. Pomocne może być również czyszczenie parowe. Jednak, aby uniknąć uszkodzenia dywanu, zalecamy zlecenie jego czyszczenia profesjonaliście.

Jak usunąć plamy: środki do czyszczenia dywanów i domowe sposoby

Aby usunąć plamy z dywanu, zalecamy, abyś zawsze miał w domu środek do czyszczenia dywanów. Środki czyszczące o silnej formule zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania na dywanach i dlatego są szczególnie delikatne dla kolorów i tkanin. Specjalne aplikatory i szczotki sprawiają, że środek do usuwania plam jest skuteczny i delikatny dla Twojego dywanu. Niezależnie od tego, czy chcesz usunąć plamy po kawie, tłuszcz wylądował na Twoim dywanie, czy też musisz usunąć plamy po czerwonym winie - środek do czyszczenia dywanów jest Twoim wybawcą w potrzebie.

Wskazówka: Zawsze upewnij się, że środek do czyszczenia dywanów jest odpowiedni dla Twojego dywanu przed jego użyciem. Wzory wykonane z wiskozy, jedwabiu, aksamitu lub sztruksu są szczególnie wrażliwe. Takie dywany lepiej oddać do czyszczenia dywanów tekstylnych.


Czyszczenie dywanów domowymi sposobami

Nie masz w domu środków do czyszczenia dywanów? Na plamy często stosuje się domowe środki. Jednak ich skuteczność zależy od materiału, z którego wykonany jest Twój dywan i rodzaju plamy, więc nie zawsze pomagają. Dlatego zalecamy, abyś potraktował plamę środkiem do czyszczenia dywanów lub zlecił jej czyszczenie profesjonaliście.

Wskazówka: Wiele plam można wstępnie usunąć za pomocą odrobiny wody mineralnej. Wystarczy polać plamę niewielką ilością wody. Następnie wytrzyj ją ostrożnie ściereczką. Jeśli plama jest nadal widoczna, należy użyć środka do czyszczenia dywanów. Nie należy stosować wody mineralnej na wrażliwych na wodę wzorach z wiskozy lub lyocellu.

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami: 3 wskazówki

 • Postępuj szybko: Usuwanie zaschniętych plam z dywanu jest znacznie trudniejsze niż świeżych.

 • Osuszaj, nie pocieraj: Aby uniknąć plamy głębiej w tkaninie, zalecamy, aby przy usuwaniu plam klepać, a nie wcierać. Ponadto, zawsze pracuj od zewnątrz plamy do jej wewnątrz.

 • Używaj odpornej na odbarwienia ściereczki: Pozwoli to uniknąć odbarwień na Twoim dywanie. Pamiętaj, aby najpierw przetestować ściereczkę i domowy środek na niewidocznym miejscu.


Jak czyścić dywan w zależności od materiału?

Każdy dywan wymaga innej pielęgnacji. Dlatego ważne jest dobrze znać swój dywan i wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonany. Można to łatwo sprawdzić patrząc na etykietę z tyłu dywanu.  

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z materiałami:

» Czyszczenie dywanu wełnianego

» Czyszczenie dywanów jutowych i sizalowych

» Czyszczenie dywanów bawełnianych

» Czyszczenie dywanu z wiskozy i lyocellu

» Czyszczenie dywanu z włókien syntetycznych

» Czyszczenie tkanin mieszanych


 • Dywan wełniany Bent kremowy
 • Dywan jutowy Jork

Czyszczenie dywanów bawełnianych

Wiele z naszych bawełnianych dywanów można prać w pralce. Dywany nadające się do prania są szczególnie praktyczne w pokojach dziecięcych. Aby dowiedzieć się, czy dany dywan bawełniany można prać ręcznie czy w pralce, sprawdź instrukcję czyszczenia na metce. Jeśli nie masz pewności, zalecamy oddać dywan do profesjonalnego czyszczenia.


 • Dywan bawełna Isla beżowy
 • Dywany bawełniane nadające się do prania Naomi & Oslo
 • Dywan z wiskozy Pearl jasnoszary
 • Dywan Mara

Czyszczenie tkanin mieszanych

Jeśli masz dywan wykonany z włókien mieszanych (np. wełna i poliester), zawsze zalecamy przestrzeganie instrukcji czyszczenia dla użytych materiałów. Przy braku pewności, oddaj swój dywan do profesjonalnego czyszczenia dywanów.


Wniosek: Dzięki tym wskazówkom Twój dywan będzie świeży

Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić swój dywan, ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z materiałem, z którego jest wykonany. Trzymaj się również podstaw czyszczenia i konserwacji dywanów, takich jak odkurzanie, trzepanie i mycie dywanu. Zawsze używaj profesjonalnego środka do usuwania plam i zleć regularne czyszczenie dywanu profesjonaliście. Nic nie stanie na drodze do błyszczącego dywanu!


Twój benuta Style Team

Kup teraz