Dostawa: aktualnie ok. 3-5 dni roboczych | Przedłużone prawo zwrotu: 60 dni | Pomoc i kontakt
ZIMOWA WYPRZEDAŻ SPECJALNA | 20 % EKSTRA*
Zapewnij sobie kod rabatowy

i umieszczenie go we właściwym miejscu


Ustalenie rozmiaru dywanu

Wybór odpowiedniego dywanu często nie jest taki łatwy, ponieważ w zależności od koloru, wzoru i struktury, dywan wpływa na atmosferę pomieszczenia w sposób bardzo indywidualny. Ponieważ rozmiar dywanu, jego kształt i ułożenie mają również decydujące znaczenie dla stylowej atmosfery pomieszczenia, przeanalizowaliśmy ten temat w sposób kompleksowy.

Wybór właściwego rozmiaru dywanu

Na pytanie o prawidłowy rozmiar dywanu nie można jednak odpowiedzieć w sposób ogólny, ponieważ przed zakupem dywanu należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • Jaka jest funkcja przestrzeni?
 • Jak duży jest ten pokój?
 • Gdzie i jak umieszczono meble?

Przy wyborze rozmiaru dywanu wiele osób opiera się na swojej ocenie wizualnej. Często jednak kupuje się dywany, które są za małe, gubią się w pokoju i nie wyglądają zbyt harmonijnie. Ale nawet duży dywan nie jest idealny do każdego pomieszczenia, ponieważ pomieszczenie może być szybko przeciążone i nieproporcjonalne.

W razie wątpliwości, najlepiej wybrać nieco większy dywan.

W celu określenia właściwego rozmiaru dywanu, zaleca się wcześniej zmierzyć powierzchnię, którą dywan powinien pokryć. W tym celu meble powinny być ułożone tak, jak zostaną umieszczone na dywanie później. Teraz można łatwo zmierzyć szerokość i długość nowego dywanu. Krawędź dywanu może być odtworzona za pomocą malarskiej taśmy maskującej lub papierem gazetowym. Daje to dobry przegląd obszaru, który nowy dywan by pokrywał. Ważne: Należy wcześniej przetestować taśmę malarską w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie pozostały żadne pozostałości!

Rozmiar dywanu w salonie

Dywan do pokoju dziennego może służyć do definiowania obszarów mieszkalnych i łączenia mebli do siedzenia w jedną całość. Dostępne są różne rodzaje dywanów: okrągłe dywany, kwadratowe lub prostokątne. Szerokość dywanu powinna być co najmniej równa szerokości sofy, ale najlepiej 15 - 25 centymetrów szersza niż po obu stronach.

 1. Przestronny narożnik sofy można podkreślić dużym, przytulnym dywanikiem - dywanik o wysokim runie zapewnia bardzo miękką powierzchnię i tworzy idealną strefę komfortu. Sensowne jest umieszczenie wszystkich mebli wypoczynkowych w całości na dywanie.
 2. Jeśli pokój dzienny jest nieco mniejszy, dywan powinien być proporcjonalnie mniejszy i tylko przednie nogi mebli do siedzenia powinny być umieszczone na nim.
 3. W przypadku małych pomieszczeń, wskazane jest również umieszczenie dywanika bezpośrednio przed sofą. Tylko kilka mebli, takich jak stolik do kawy, powinno być umieszczonych bezpośrednio na dywanie.

Umieszczenie dywanu w sypialni

Dywany do sypialni tworzą przytulne akcenty i pomagają utrzymać ciepło stóp, gdy Państwo wstajecie. Rozmiar dywanu zależy głównie od wielkości sypialni, ale szerokość łóżka jest także kluczowa przy wyborze dywanu.

 1. Mają Państwo dużą sypialnię i chcecie czuć się zupełnie swobodnie? Prosimy umieścić łóżko i stoliki nocne w pełni na dywanie w sypialni. Równomiernie szeroka krawędź po wszystkich bokach łóżka daje szczególnie harmonijny efekt - jako wskazówka może służyć na przykład szerokość szafki nocnej.
 2. W przypadku małej sypialni należy zdecydować się na mniejszy dywan. Podczas gdy stoliki nocne powinny być umieszczane na podłodze, przednie nogi łóżka mogą być umieszczone na dywaniku, tak aby łóżko było otoczone na jego krawędzi.
 3. Ładną alternatywę stanowią chodniki i dywaniki wokół łóżka umieszczone tuż przed łóżkiem. Są one dostępne w różnych rozmiarach i mogą być umieszczone po wszystkich stronach łóżka lub tylko po jednej stronie. Rozmiar dywanika również zależy od rozmiaru łóżka.

Wielkość dywanu w jadalni

Dywan do jadalni powinien być dobrany zgodnie z wielkością stołu w jadalni, tak aby objęta była przestrzeń jadalna. Płasko tkane dywaniki, takie jak dywanik sizalowy, najlepiej nadają się do tego celu - pozwalają na zsuwanie się krzeseł i umożliwiają łatwy dostęp do stołu w jadalni.

 1. Dla maksymalnego komfortu, wszystkie krzesła w grupie jadalnej powinny zmieścić się na dywanie. Dlatego też stoły jadalne mieszczące do ośmiu osób powinny być umieszczone na dywanach o wymiarach co najmniej 240x340 cm.
 2. Jeśli grupa jadalna składa się z około 6 krzeseł w jadalni, wystarczy dywanik o wymiarach 160x230 cm lub 200x290 cm. Należy również zwracać uwagę, żeby nogi krzeseł nie znajdowały się bezpośrednio na krawędzi dywanu.
 3. Jeśli kształt stołu jest odzwierciedlony w kształcie dywanu w jadalni, powstaje szczególnie harmonijny całościowy obraz jadalni. To właśnie w takim przypadku okrągły stół w jadalni na okrągłym dywanie naprawdę dobrze zdaje egzamin.

Rozmiar chodników

Rozmiar i kształt dywanu w korytarzu powinien być dopasowany do wymiarów pomieszczenia. Drzwi wejściowe powinny być jednak bez problemu otwierane. Optymalny rozmiar chodnika do korytarza można obliczyć przed zakupem za pomocą prostej zasady: Odjąć około 1,20 metra od długości korytarza. Powinno być również około 15-20 cm miejsca po bokach, aby dywan o nic się nie ocierał. Zalecamy unikania umieszczania mebli na chodniku w korytarzu, aby stworzyć harmonijną, zapraszającą przestrzeń wejściową. Chodniki z sizalu i juty oraz dywany z włókna syntetycznego idealnie nadają się do ruchliwego korytarza.

 1. Ponieważ większość korytarzy jest wąska i wydłużona, chodnik jest numerem jeden dla twojej strefy wejścia. Typowe rozmiary to 70x250 cm lub 80x300 cm. Zazwyczaj nadają się one również do wąskich kuchni.
 2. Jeśli macie Państwo szczególnie długi przedpokój, mogą Państwo także położyć kilka chodników pod rząd, tak aby pomieszczenie nie wyglądało na zbytnio wydłużone. Zwracajcie Państwo uwagę na wybór jednorodnych modeli.
 3. Jeśli Państwa mieszkanie ma szczególnie przestronne wejście, mogą Państwo wybrać również inne kształty dywanu. Okrągłe lub kwadratowe dywaniki są popularne np. w przypadku większego przedpokoju. Ta sama rada ma zastosowanie również tutaj: Nie umieszczać żadnych mebli na dywanie i zawsze zachować odległość od drzwi wejściowych i boków.

Przemyślaną koncepcję

Prawidłowo ułożone dywany pozwolą Państwu przekazać przemyślaną koncepcję mieszkania i będą w stanie odróżnić od siebie różne obszary użytkowania - zapewniając w ten sposób ciepłą przytulność w każdym pomieszczeniu - niezależnie od tego, czy projektujecie Państwo taras, czy urządzacie salon. Piękne wzory dywaników, jak np. Dywanik z wysokim runem, dodają również coś szczególnego i tworzą domową atmosferę.

Dywany, które inspirują

Twój benuta Style Team

*Ważne dla wszystkich nowych subskrybentów newslettera. Ważny do 14.2.2023 r. Brak minimalnej wartości zamówienia. Nie można łączyć z innymi promocjami. Brak możliwości skorzystania z cashback.